Dziś 09 września

– obchodzimy dzień świadomości FASD


Fundacja Archipelag

DZIŚ – 09 WRZEŚNIA – OBCHODZIMY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI FASD. NIE ZAPOMNIJ O CZERWONYCH BUTACH

W ubiegłym roku pisaliśmy o płaskim węźle, symbolizującym FASD [LINK], dziś the RED SHOES ROCK.

Dlaczego Czerwone Buty?

Bo Czerwone Buty są super:

– Zwracają uwagę na to, co niewidoczne

– Prowokują do dyskusji

– Odczarowują stygmę, budując świadomość i zrozumienie

Skąd się wzięły Czerwone buty?

Twórcą inicjatywy Red Shoes Rock jest RJ (Rod) Formanek – mówca, pisarz i propagator wiedzy na temat FASD. Zdecydował się założyć czerwone buty by zwrócić na siebie uwagę, by rozpocząć dyskusję na temat FASD.

Rod uzyskał diagnozę będąc dobrze po czterdziestce. Na swoim blogu FASD: Presumption of Competence opisuje wyzwania dnia codziennego osób żyjących z tą, niewidoczną dla innych, niepełnosprawnością. Pisze na nim „Nasze mózgi naprawdę mają inną strukturę i działają inaczej… i choć staramy się, jak tylko możemy, nie zawsze możemy sprostać stawianym przed nami oczekiwaniom”. RJ Formanek stworzył na Facebook’u grupę wsparcia dla osób dorosłych z FASD – Flying with Broken Wings.

W 2014 Jodee Kulp grafik, autorka wielu poradników osób z FASD i ich opiekunów (jej blog Better Endings New Beginnings), zaczęła wspierać akcję RJ i od tego czasu Czerwone Buty rozpoczęły swoją podróż po świecie. Jodee i the Red Shoes Rock udostępniają szereg materiałów, które można nieodpłatnie pobierać, drukować i udostępniać w social mediach. Znajdziecie je tutaj.