KRAKOW.UKRAINA – Raport

Fundacja Archipelag

Program wsparcia i aktywizacji społeczno-zawodowej KRAKOW.UKRAINA dla matek i dzieci z Ukrainy.

Przedstawiam Państwu krótki raport z pierwszych trzech miesięcy akcji KRAKÓW.UKRAINA – programu aktywizacji zawodowo-społecznej dla kobiet – mam z Ukrainy i ich dzieci. Jest to podsumowanie tego, co udało nam się osiągnąć w okresie od lipca do września 2022 roku.

Podczas gdy większość kobiet ma nadzieję pewnego dnia wrócić na Ukrainę, na razie większość z nich (65%) planuje pozostać w Polsce. Program wsparcia KRAKÓW.UKRAINA ma na celu pomóc im w tych trudnych chwilach życia, w szczególności w integracji z polskim społeczeństwem i zwiększeniu ich szans na zatrudnienie.

90% wszystkich uchodźców z Ukrainy to kobiety i dzieci.

82% musiało opuścić co najmniej jednego członka najbliższej rodziny, który pozostał na Ukrainie w wyniku międzynarodowego konfliktu zbrojnego.

77% ukończyło studia techniczne, zawodowe lub uniwersyteckie; większość z nich posiada doświadczenie zawodowe w szczególności w sektorach związanych z usługami.

Program Wsparcia KRAKOW.UKRAINA –  lipiec – wrzesień w liczbach:

– Łączna liczba beneficjentów – 142 (w tym 49 dzieci)

Wsparcie psychologiczne dla każdego uczestnika – 30 godzin grup wsparcia  oraz indywidualna terapia dla 22 kobiet

– Zorganizowane warsztaty – prawny (prawo pracy, działalność gospodarcza, prawo rodzinne, imigracyjne) księgowo-podatkowy, o kulturze polskiej, o rynku pracy, o służbie zdrowia, modzie w biznesie, arteterapia)

– Zorganizowane kursy – krawiectwo, rękodzieło, fotografia artystyczna, wykorzystanie nowych technologii w biznesie

– Indywidualne konsultacji z doradcą zawodowym2,5 godziny na osobę

– Liczba sprawdzonych i opracowanych według najnowszych standardów CV 65

– Liczba uzyskanych certyfikatów języka polskiego na poziomie A2-B1 – 65

– Liczba uzyskanych certyfikatów języka polskiego na poziomie B2 – 10 (edycja wrześniowa)

– Liczba zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych11

– Liczna osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy- 19

– Liczba osób, które odbyły rozmowy kwalifikacyjne i otrzymały oferty pracy – 19 (liczba ta jest dynamiczna, data statusu: 27 września)

– Liczba osób, które dostały się na studia – 3!

Liczba dzieci uczestniczących w zajęciach  – 49 dzieci w wieku od 5 do 14 lat (liczne warsztaty z wykorzystaniem różnych technik artystycznych, zajęcia sportowe, zwiedzanie i poznawanie historii Krakowa, wyjścia do kina, muzeum)

– Wszyscy uczestnicy otrzymywali ciepłe posiłki i przekąski w ciągu trwania programu

– Liczba „zorganizowanych” mieszkań i ich wyposażenie – 9

– Liczba osób, którym udzielono pomocy materialnej – 34

Czy osiągnęliśmy cele, które wyznaczyliśmy sobie na początku programu? (na podstawie wywiadów z uczestnikami)

– Pomoc  w integracji w nowym kraju i w zrozumieniu jego społeczeństwa i kultury – 100%

– Umożliwienie nabywania nowych umiejętności, i podniesienie atrakcyjności na rynku pracy – 90%

-Podniesienie poziomu samooceny i pewności siebie – 100%

– Wsparcie psychologicznie – 100%

– Rozwinięcie umiejętności radzenia sobie z traumą, stresem i innymi trudnościami – 100%

– Podniesienie kwalifikacji zawodowych – 90%

– Umożliwienie dzieciom odpoczynku od „polonizacji” i integracja z rówieśnikami  – 100% (z obserwacji mam i opiekunów)

– Poprawa nastroju dzieci, odzyskanie radości po traumatycznych przeżyciach – 100% (z obserwacji mam i opiekunów).

Świadectwa uczestników oraz migawki z naszych działań znajdują się w załączonych plikach. Jednym z powodów, dla których stworzyliśmy ten krótki film, jest podzielenie się z Wami tym, czego sami doświadczaliśmy i przeżywaliśmy przez ostatnie miesiące.

Sama pomoc humanitarna jest niewystarczająca, by walczyć ze skutkami wojny i stworzyć możliwości pracy, utrzymania i zabezpieczenia finansowego osobom, które musiały opuścić ojczystą Ukrainę. Dlatego program wsparcia KRAKÓW.UKRAINA jest tak ważny, i powinien być kontynuowany.

Nie możemy stać z boku, jeśli tylko możemy pomóc!

Miesięczny koszt całodniowego programu dla matek i dzieci-około PLN 100 tys (program letni)

Miesięczny koszt ¾ dziennego programu matek-ok. PLN 55 tys (w trakcie roku szkolnego)

Z poważaniem,

Bożena Kolańska-Zytke

Fundator

KRAKOW.UKRAINA – Raport

Fundacja Archipelag

90% wszystkich uchodźców z Ukrainy to kobiety i dzieci.

Program Wsparcia KRAKOW.UKRAINA –  lipiec – wrzesień w liczbach:

– Łączna liczba beneficjentów – 142 (w tym 49 dzieci)

– Indywidualne konsultacji z doradcą zawodowym2,5 godziny na osobę

– Liczba sprawdzonych i opracowanych według najnowszych standardów CV 65

– Liczba uzyskanych certyfikatów języka polskiego na poziomie A2-B1 – 65

– Liczba zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych11

– Liczna osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy- 19

– Liczba osób, które dostały się na studia – 3!

– Liczba „zorganizowanych” mieszkań i ich wyposażenie – 9

– Liczba osób, którym udzielono pomocy materialnej – 34

-Podniesienie poziomu samooceny i pewności siebie – 100%

– Wsparcie psychologicznie – 100%

– Podniesienie kwalifikacji zawodowych – 90%

Nie możemy stać z boku, jeśli tylko możemy pomóc!

Z poważaniem,

Bożena Kolańska-Zytke