Czy wiecie, że węzeł płaski jest symbolem FASD?

Fundacja Archipelag
WĘZEŁ FASD

Zaprojektowany przez Bonnie Buxton i Brian Philcox z Kanady dla upamiętnienia Abla Dorrisa, którego krótkie i przejmujące życie zaowocowało przełomową książką z 1989 roku o płodowym zespole alkoholowym „The Broken Cord”, napisaną przez jego ojca, Michaela Dorrisa (w 1992 Ken Olin wyreżyserował film o tym samym tytule, z Jimmy  Smits’em w roli ojca – do obejrzenia na YT, wersja anglojęzyczna)

Zerwany sznur nawiązuje do pępowiny, rdzenia kręgowego, układu nerwowego i … kabla windy. Michael Dorris napisał, że jeśli wycofamy się z życia naszych dzieci z FAS, to runą z dół, jak winda po odcięciu utrzymującego ją kabla.

Dziś, noszony na piersi, jest znakiem wsparcia i ma na celu zwrócenia uwagi na problem Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.

DLACZEGO WĘZEŁ ZE SZNURKA?
  • Okrąg symbolizuje łono matki, głowę dziecka, ludzki mózg i Świat
  • Sznur nawiązuje do pępowiny i siły łączącej nas wszystkich, troszczących się o ludzi żyjących z FASD
  • Węzeł płaski jest idealny do połączenia zerwanej liny. Jest mocniejszy niż sam sznur i nie można go rozerwać, im bardziej ciągniemy, tym mocniej się zaciska.
  • Postrzępione końce sznurka to symbol uszkodzonego systemu nerwowego, którego nie można naprawić.

Wybierając sznurek zamiast wstążki, oddzielamy się od innych zaburzeń. Reprezentujemy miliony osób i ich rodzin, które pozostały nierozpoznane, niezidentyfikowane, zaniedbane w naszym kraju i na całym świecie.