O NAS

Fundacja Archipelag działająca na rzecz osób z FASD i ich rodzin – stworzona przez rodziców i dla rodziców. Powstała z bezgranicznej miłości i bezsilności, w trosce o dobre i godne życie osób z diagnozą.
Ambicją Fundacji Archipelag jest stworzenie systemu zapewniającego wsparcie osobom z FASD w domu, w szkole, w pracy, w życiu codziennym.
Główne obszary działalności Fundacji:
Zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki FASD oraz szeroko zakrojona profilaktyka
Organizowanie różnych form wsparcia dla rodziców, adopcyjnych i biologicznych, wychowujących dzieci z FASD
Podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej w zakresie pracy z dzieckiem z diagnozą
Współpraca z instytucjami „pierwszego kontaktu”
Działania na rzecz wprowadzenia w polskim systemie prawnym zapisów chroniących i wspierających osoby dotknięte FASD
Zapewnienie pomocy młodzieży i młodym dorosłym w wyborze szkoły ponadpodstawowej i zawodu
Tworzenie platformy współpracy i konsolidacja środowiska
Wpieranie badań dotyczących FASD
NAZWA
Dlaczego Archipelag?
Wyszliśmy z założenia, że nikt nie jest samotną wyspą (Tomas Merton). Wspólnie tworzymy archipelagi, czyli zespoły wysp o tym samym pochodzeniu geologicznym. Nasz Archipelag łączy FASD.
Nie wszyscy wiedzą, że nie są sami. Chcemy im to powiedzieć i pokazać. Chcemy zbudować mosty do tych wysp, aby osoby z FASD – dzieci, młodzież, dorośli i ich rodziny mogły po nich przejść do świata, wyjść z ukrycia wstydu i bezradności, aby szukać wsparcia i korzystać z pomocy, która już istnieje, aby być razem.
Takimi wyspami są nie tylko ludzie ale także urzędy, instytucje, środowiska. Ich działania podejmowane oddzielnie, bez wiedzy co robią inni, bez współpracy i porozumienia, mają mniejszy zasięg i siłę oddziaływania. Chcemy to zmieniać, łączyć, konsolidować, wzmacniać. Chcemy budować partnerstwo w ważnej dla setek tysięcy ludzi sprawie.
Serdecznie pozdrawiam
Bożena Kolańska-Zytke
