Dziecko i
nastolatek

– w praktyce.


Za nami pierwsze spotkanie z planowanej serii „Dziecko i nastolatek w praktyce”. Poprowadził je fantastyczny Tomasz Bilicki z Fundacji Innopolis w Łodzi. Praktyk (Tomasz jest koordynatorem Centrum Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży) i pasjonat, przyjaciel młodzieży.

Prowadzący przybliżył nam „uroki” adolescencji i tłumaczył jak odróżnić kryzys od typowych zachowań wieku dorastania. Omówił zagrożenia związane z niską samooceną, podkreślając rolę rodziców, opiekunów i szkoły. Poznaliśmy kondycję i strukturę psychiczną współczesnej młodzieży, odczarowując terminy cyfrowych tubylców, pokolenia płatków śniegu, generacji instant. Podczas spotkania patrzyliśmy na świat z perspektywy dorastających ludzi.

Świadomość tego może nam pomóc być bardziej czujnymi i otwartymi, aby nie zbagatelizować alarmujących sygnałów przez naszych nastolatków. Samouszkadzanie, samookaleczanie, myśli i plany samobójcze oraz ich wyzwalacze, to najtrudniejsze zagadnienia poruszone podczas spotkania.

Spojrzeliśmy zaledwie na czubek góry lodowej. Pozostało wiele zagadnień do omówienia. Wkrótce przedstawimy tematy kolejnych spotkań.

Jeśli macie konkretne pytania, kwestie, które chcielibyście poruszyć w trakcie szkoleń, piszcie do nas na kontakt@fundacja-archipelag.com.

Dziękujemy serdecznie Wam za udział, a Tomkowi za poświęcony czas w deszczowy sobotni wieczór i podzielenie się wiedzą.

Serdecznie pozdrawiam,

Bożena