Oprócz języka polskiego i matematyki to historia jest kolejnym przedmiotem, w trakcie którego  można zaobserwować wzmożone trudności ucznia z FASD. Przyczyną tego jest fakt, iż nauka o przeszłości opiera się przede wszystkim na myśleniu abstrakcyjnym oraz percypowaniu i operowaniu chronologią, więc dotyka tej sfery kognitywnej, która jest standardowo deficytowa w zaburzeniach ze spektrum FASD.

Uczeń z FASD może znacząco mylić terminy oznaczające jednostki czasu oraz ich wartości, np. dekada, pólwiecze, wiek, pokolenie itp. Zapamiętywanie i posługiwanie się datami oraz zaznaczanie na tzw. osi czasu niejednokrotnie może sprawić poważne trudności, podobnie jak rozumienie i posługiwanie się epokami historycznymi.

Innym obliczem skutków FASD jest używanie terminologii historycznej. Oprócz tej związanej z upływającym czasem uwagę zwracają słowa, oznaczające zjawiska, procesy i konkretne wydarzenia, ć np. rewolucja, migracja, insurekcja, hołd itp. Z tymi terminami związane są bezpośrednio konkretne postacie, dlatego łączenie osoby + wydarzenie + czas w wielu przypadkach pozostaje poza mozliwościami ucznia z FASD.

Na lekcjach historii bardzo często używane są także mapy, więc i w tym przypadku zaburzenia orientacji w przestrzeni (zwłaszcza na mapach przedstawiających nieaktualne układy) mogą stać się faktem. Do grona potencjalnych kłopotów należy zaliczyć też zrozumienie tekstów z podręcznika, które opierają się na zależnościach przyczynowo-skutkowych oraz relacjach logicznych. W zetknięciu z tekstami źródłowymi uczeń z FASD może sobie prawdpodobnie w ogóle nie poradzić.

Co w tej sytuacji może zrobić nauczyciel historii? Przede wszystkim dostrzegać i premiować wszystkie pozytywne aspekty aktywności dziecka na zajęciach – skojarzenie postaci, podanie poprawnego nazwiska, miejsca czy faktu itp. Dobrym rozwiązaniem jest liberalne ocenianie oraz stosowanie dodatkowych pytań, sugestii itp. Uczeń z FASD może również przygotowywać prezentacje na interesujące go tematy czy nawet organizować materiały historyczne, które przydadzą się na konkretnych lekcjach. W niektórych przypadkach nauczyciel może przygotowywać handouty z kluczowymi informacjami, do których uczeń może się ciągle odwoływać. Warto też anagażować takiego ucznia w posługiwanie się multimediami.